1. Ana Sayfa
  2. Avrupa

Kosova Gezi Rehberi 2024

Vizesiz gidilebilecek ülkelerden Kosova Kaç Günde Gezilir?

Kosova Gezi Rehberi 2024
Prizren
0

Dünyanın en genç ülkelerinden biri olan Kosova, Balkanlar’da en çok ziyaret edilen yerlerinden biri. Ülkede kullanılan para birimi Euro. Ülkeye Euro nakit ile gelirseniz çok daha rahat edersiniz.

Balkanlar turuma Kosova’dan başlamaya karar vermiştim. Gezimi planlarken en uyguna uçak biletini Priştine’ye bulduğum için rotamı ona göre yaptım. Balkanlar rotasında diğer şehirlere uçak biletleri çok daha yüksekti. Baktığınız zamana göre değişir.

KOSOVA VİZE İSTİYOR MU?

Kosova, Türkiye vatandaşlarından vize istemiyor. Altı ayda 90 günlük seyahatlerde vize gerekmiyor.

KOSOVA’YA NASIL GİDİLİR?

Kosova’ya gitmek için en çok tercih edilen yol hava yolu diyebiliriz. İstanbul’dan Kosova’nın başkenti Priştine’ye direk uçuşlar bulunuyor. Uçuş bir saat 40 dakika sürüyor.

Kara yolunu tercih etmek isteyenler için ise hem yolculuk daha uzun sürüyor hem de otobüsler genellikle Bulgaristan üzerinden gittiği için Umuma Mahsus Pasaport (Bordo Pasaport) sahibi kişiler için transit vize isteniyor. Eğer yeşil pasaportunuz var ise ya da geçerli olan Bulgaristan vizesi veya Schengen vizesi o zaman otobüsle yolculuk yapabiliyorsunuz. Ancak sınırda bekleme ve yolculuğun daha uzun sürmesi gibi durumlar söz konusu. Ayrıca uçak bileti baktığınız döneme göre otobüs ve uçak bileti hemen hemen aynı fiyat aralığında olabilir.

VİZESİZ ÜLKELERDEN KOSOVA

Kosova, Türkiye vatandaşlarından vize istemiyor, ülkede 90 gün boyunca kalabiliyorsunuz. Türkiye ile arasında bir saat zaman farkı var.

KOSOVA’DA ULAŞIM

Priştine havalimanı küçük hemen çıkışta sol tarafta otobüs durağı bulunuyor. İki saatte bir kalkan sarı otobüs 08.00 ile 24.00 saatleri arasında çalışıyor. Ücreti 3 euro.

KOSOVA GEZİLECEK YERLER

Dünyanın en genç ülkelerinden biri olan Kosova, büyük mücadeleler sonrası 2008 yılında bağımsızlığını ilan etmiştir. Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan Kosova’nın başkenti Priştine. Diğer görülmesi gereken şehir ise kesinlikle Prizren.

Osmanlı İmparatorluğu’nun da egemen olduğu bu topraklarda birçok Osmanlı’dan kalma eseri görme fırsatınız olacak. Ülkede Müslüman nüfus yoğunlukta.

Arnavutça ve Sırpça resmi dillleri. Ayrıca Kosova anayasasında Boşnakça, Türkçe ve Romanca belediye statüsünde resmi dil kabul edilmekte.

KOSOVA NEREDE?

Balkanlar’da bulunan Kosova, Avrupa’nın güneydoğusunda yer alıyor. Doğusunda ve kuzeyinde Sırbistan ile komşu olan Kosova, güneyinde Kuzey Makedonya ve Arnavutluk ile batısında Karadağ ile komşu.

KOSOVA’YA NE ZAMAN GİDİLİR?

Kosova’ya gelmek için en ideal aylar mayıs ve eylül arası diyebiliriz. Ilıman Karasal iklimin olduğu ülkede kışlar soğuk ve yağışlı o yüzden yazın gelmek en mantıklısı.

 

Yorum Yap