1. Ana Sayfa
  2. Balkanlar

Prizren'de Nereleri Gezmeli?

Prizren'in neyi meşhur? Priştine'den Prizren'e nasıl gidilir? Prizren'den gezilecek yerler listesi

Prizren’de Gezilecek Yerler! Herkes Türkçe konuşuyor
0

Kosova’nın diğer turistik şehirlerden biri de Prizren. Tipik bir Anadolu şehrine gelmiş gibi hissedeceksiniz. Birçok Osmanlı eserini görebileceğimiz şehir Türk şehri olarak da anılıyor. Restoranlarda dükkanlarda Türkçe tabelalar görebileceğiniz gibi çoğu kişiyle de Türkçe anlaşabilirsiniz.

Priştine’den Prizren’e nasıl gidilir?

Rezervasyon falan yapmadan direk Priştine otobüs terminalinden Prizren otobüsüne bindim. Yarım saat bir saat aralığında otobüsler kalkıyor. Gişeden bilet almama gerek kalmadı, ücreti otobüste ödedim. Kişi başı 5 euro. Otobüsler ne çok yeni ne çok eskiydi. Bir buçuk saatte Prizren’e ulaştık. Otobüs terminalinden Bu arada temmuzda aşırı sıcaklar oluyormuş dikkat etmek lazım. Ben aşırı sıcaktan çok zorlandım.

PRİZREN GEZİLECEK YERLER

Sinan Paşa Camii

Sinan Paşa tarafından 1615 yılında inşa edilen cami şehrin sembollerinden bir tanesi. Özellikle caminin avlusunda bulunan mekanda vakit geçirmek keyifli. Avlunun iç kısmında hediyelik eşya alabileceğiniz birçok yer de bulunuyor.

Taş Köprü

Şehirdeki en güzel mimarilerden biri. Yapılma tarihi kesin olmasa da 15. yy inşa edildiği söyleniyor. Nehrin iki yakasını bir araya getiren köprünün etrafında restoranlar bulunuyor.

Şadırvan Meydanı

Meydan şehrin en hareketli bölgesi diyebiliriz. Restoranların ve hediyelik eşya satan dükkanların yoğun olduğu bir yer. Şehirde birçok yerde çeşme bulunuyor ve suyu lezzetli. Açıkçası bana burada bir şey olmadı hep çeşmelerden su içtim. Şadırvandan su içenler ya bu şehre tekrar gelir ya da buradan biriyle evlenirmiş efsanelerini anlattılar. Ama daha sonra Ohrid’de’ sudan rahatsızlanınca çeşme görünce aman dikkat edin diyorum.

Kosova Gezi Rehberi 2023

Priştine Gezi Notları ! Ne meşhur?


Prizren Kalesi

Mutlaka gün doğumu ya da gün batımında çıkın derim. Ben gün doğumuna doğru çıkmış çünkü sıcak günlerde özellikle öğle saatlerinde çıkmanız çok zor. Kalenin tarihi antik Roma dönemine kadar uzanıyor. Kaleyi Osmanlı Devleti daha da güçlendirmiş. Kaleye iki farklı çıkış yolu bulunuyor, ben şehrin içinden çıkılan yokuşlu yoldan çıktım. Ayakkabınız spor ayakkabı olursa daha iyi olur. Diğer yol ise arka taraftanmış daha uzun sürüyormuş.Halveti Tekkesi, Namazgah, Holy Savior Kilisesi, Gazi Mehmet Paşa Hamamı görülecek yerlerden.


Prizren’e yakın olan Türk köy Mamuşa’yı da unutmayın.

PRİZREN KONAKLAMA


Prizren’de özellikle şehrin o tarihi havasını en çok hissedebileceğiniz şadırvan meydanına çok yakın bir bölgede konakladım. Gecesi 8,5 euro idi ama paylaşımlı oda olduğunu belirtmem gerekir. Birçok konaklama seçeneği bulabilirsiniz.

PRİZREN YEME İÇME

Prizren’de sabah normal bir sandviç yedim, içecekle 4 euro tuttu. Prizren’de de köfte meşhur bir de kaymaklı kebapı çok duydum. Bazı mekanlar aşırı turistik olunca fiyatları daha yüksekmiş, köprüye yakın bir yerde köfte yedim. İçecekle beraber 4 euro ödedim. Köfte çok lezzetliydi. Prizren’de trileçe yemeden dönmeyin. Buraların meşhur tatlısı. Şehirde macchiato içip fli nin tadına da bakın.

 

Yazar Hakkında

Yorum Yap