1. Ana Sayfa
  2. Balkanlar

Priştine Gezi Notları ! Kosova Priştine'de ne meşhur?

Vizesiz ülkelerden biri olan Kosova'nın başkenti Priştine'de ne yapılır? Priştine Gezi notları

Priştine Gezi Notları ! Kosova Priştine’de ne meşhur?
0

Kosova’ya gelmeden önce gezilecek yerler, turistlerin yorumlarına dair birçok yazı okudum. Bu nedenle Priştine gezime iki gün ayırdım. Özellikle insanların güler yüzlü olması çok hoşuma gitti. Gezerken beni en çok motive eden şey bu oluyor sanırım. Avrupa’daki en uygun fiyatlı ülkelerden bir tanesi. Hem market fiyatları hem de restoranlar diğer yerlere göre baya uygun geldi. Şehir içinde otobüsler için nakit para yanınızda olması gerekiyor. Benim konakladığım hostel de nakit ödeme istedi. Şehir merkezinde kaldığınızda çoğu gezilecek yer de yürüme mesafesinde.

Fatih Sultan Mehmet Camii

Priştine’de Osmanlı İmparatorluğu’nun şehre bıraktığı en büyük ve önemli eserlerden. Fatih Sultan Mehmet tarafından inşa ettirilen cami aynı zamanda Hünkar Cami olarak da biliniyor. 1461 yılında inşa ettirilen camii 1955 yılındaki depremde zarar görmüş, daha sonra restore edilmiş.


Saat Kulesi

Fatih Sultan Mehmet Camii’nin hemen karşısında yer alan Priştine Saat Kulesi, 1840 yılında Yaşar Paşa tarafından inşa ettirilmiş. Halka namaz saatlerini hatırlatmak amacıyla yaptırılmış.

Aziz Nikola Ortodoks Kilisesi

19. yy inşa edilen kilise şehirde aktif olarak kullanılan tek Ortodoks kilisesi.

Skanderbeg Meydanı (İskender Bey)

Şehrin merkezi diyebileceğimiz meydanda birçok restoran ve kafe bulunuyor. Gezilecek yerler de hep yürüme mesafesinde. Meydanın yakınında bulunan Azize Terasa Bulvarı ise çok hareketli bir bölge ve alışveriş yapılacak yerler bulunuyor.

Azize Rahibe Teresa Katedrali

Katedralin 72 metre yüksekliğinde çan kulesi ve 50 metre yüksekliğinde seyir platformu bulunuyor. 1 euro karşılığında Priştine’ye kuşbakışı bakabilirsiniz.

Ulusal Kütüphane

Kosova Milli Kütüphanesi Pjeter Bogdani, şehirdeki önemli ve ilginç binalarından biri. 1974 yılında inşasına başlanan ve 1982’de açılan kütüphane, kubbelerle örtülü mimarisiyle dikkat çekiyor. Kütüphanede 400 kişilik büyük bir okuma salonu, özel okuma salonu, bilimsel çalışma yürütenlere tahsis edilen okuma salonları bulunuyor.

Sultan I. Murat Türbesi

Sultan 1. Murat’ın türbesi de şehrin biraz dışında bulunuyor. Sultan 1. Murat savaş esnasında şehit olan ilk ve tek Osmanlı padişahı. Hançerlenerek şehit edilen sultan 1. Murat’ın iç organlarının defnedildiği türbe de bir çok kez onarılmış. Hüdavendigar Külliyesi olarak da geçiyor.

Bill Clinton Heykeli

ABD, Kosova’nın bağımsızlığında en büyük katkıya sahip ülkelerden kabul ediliyor. ABD eski Başkanı Bill Clinton, 2009 yılında ülkeyi ziyareti sırasında heykelin açılışını bizzat kendi yapmış. Caddenin ismi de Bill Clinton. Şehirde birçok yerde ABD bayrağını görmeniz de mümkün.

PRİŞTİNE KONAKLAMA

Konaklama için şehir merkezinde birçok seçenek bulunuyor. Otellerin yanı sıra isterseniz daire kiralayabilirsiniz. Ben daha uygun fiyatlı olan hostelde kalmayı tercih ettim. Hostelim Azize Rahibe Teresa bulvarının oradaydı. Çok merkeziydi, geceliği ise ortalama 7 euro. 4 kişilik paylaşımlı odada konakladım.

 

PRİŞTİNE YEME İÇME

Sabah kahvaltı için Destan Börek restoranda ıspanaklı börek yedim, buradaki ayranlar baya yoğun kıvamda yoğurt gibi. Çalışan Türkçe biliyordu. Böreğin tadı fena değil, toplamda 1,50 euroydu. Azize Rahibe Teresa bulvarında birçok kafe bulunuyor. Onlardan birinde kahve içtim, 1 euroydu. Akşam yemeği için de yine aynı bulvarda bulunan Şaban isimli restoranda köfte ve ayran için 3,50 euro ödedim. Kosova’ya gelmişken mutlaka köftenin tadına bakın ben beğendim. Yine çalışanlardan Türkçe konuşanlar vardı.

Yorum Yap