1. Ana Sayfa
  2. Asya
Trendlerdeki Yazı

Kazakistan Gezi Rehberi Almatı Gezilecek Yerler

Kazakistan Almatı'da ne yapmalı, nereleri gezmeli?

Kazakistan Gezi Rehberi Almatı Gezilecek Yerler
0
Kazakistan’ın en büyük şehirlerden Almatı’da çok keyifli birkaç gün geçirdik. Almatı’da neler yapılır, Almatı’da gezilecek yerler, Kazakistan’da yemekler ve Almatı nasıl bir yer? Deneyimlerimi paylaşacağım.

Kazakistan Vize İstiyor mu?

Kazakistan, Türkiye vatandaşlarından 30 güne kadar vize istemiyor. İstanbul’dan Almatı’ya uçakla yaklaşık 5 buçuk saat sürüyor. Almatı Havalimanından şehir merkezine birçok otobüs bulunuyor. Biz taksi uygulamasını tercih ettik.

Kazakistan’da kullanılan para birimi Kazakistan Tengesi, Ocak 2024 kuru itibariyle 1 TL=15 Kazakistan Tengesi, 1 Amerikan doları=450 Kazakistan Tengesi.

Ülkede Kazak Türkçesi ve Rusça konuşuluyor, çoğu kişi de İngilizce biliyor.

Kazakistan’a hangi ayda gidilir?

Kazakistan’da karasal iklim hakim, kışları çok sert geçiyor. Bahar ve yaz ayları gezmek çok daha keyifli olur diye düşünmüştüm. Ama kış turizmi de çok iyiymiş. Özellikle kış sporlarıyla ilgileniyorsanız Almatı sizin için iyi bir seçenek.

Almatı’da şehir merkezinde bir otelde konakladık. Gezimiz boyunca birçok rotaya otobüslerle gidip otelimize geri döndük. Almatı Turizm’in davetiyle tur dahilinde gezdik. O nedenle kış sporları için Almatı’ya geldiğinizde şehir merkezindeki otelde kalmak mantıklı değil.

İlk gün akşam yemeğimizi Food Market’te yedik. Birçok ülke mutfağını bulabildiğiniz bir yer. Kazakistan mutfağına ait yemekler yanı sıra birçok farklı lezzeti de deneyimleyebilirsiniz.

İkinci günün sabahı rotamız bir şehrin dışında yer alan etnik bir Hun köyü oluyor. Kazakistan’ın tarihi, Hunların gelenekleri ve at şovlarıyla dolu dolu aktiveli bir yer. Turistler için yapılmış olan bu köyün girişinde önce atlı kişiler sizi selamlıyor. Kazak Türklerinin geleneksel karşılama şekli olan sashu denilen şekerlerin misafirlerin başından aşağıya döküldüğü karşılama şekliyle karşılanıyoruz.

KIMIZ VE BAURSAK

Bir yandan Baursak denilen hamur pişiriliyor bir yandan da kımız ikram ediliyor. Baursak bizdeki pişi oluyor. Kımız ise at sütü yani kısrak sütünden yapılan bir içecek. Kımız Kazakistan’da çok sık tüketiliyor. Eğer taze yapıldıysa tadı daha hafif oluyor.

Atla yapılan şovlar, Kazak geleneksel dans gösterisi, okçuluk deneyimi, geleneksel çadır yurtlar hakkında bilgiler ve dombra ile müzik şöleniyle köy turumuzu tamamlıyoruz. İsterseniz ata da binebiliyorsunuz. Ayrıca öğle yemeği ve çay ikramı da var. Köyle ilgili detaylı bilgi alabileceğiniz Instagram hesabı: @gunny_aul

Köyden şehir merkezine geri döndük, Panfilov Parkı ve Zenkov Katedralini ziyaret ettik. 1907’den beri faaliyette olan katedral, ahşap yapısı ve mimarisiyle turistlerin ilgisini çekmektedir. Katedral parkın içerisinde yer almakta. Ayrıca Panfilov Parkı’nın içerisinde Kazakistan’ın ulusal kahramanlarını andığı birçok anıt bulunuyor.

AT ETİ VE GELENEKSEL KAZAKİSTAN YEMEKLERİ

Akşam yemeği için şehrin en popüler restoran biri olan Sandyq restorana geçtik. Kazakistan’ın geleneksek yemeklerini deneyebileceğiniz en iyi yerlerden. Birçok salata çeşidi ve mezelerin yanı sıra hem çay hem de kımız ikram ediliyor. At eti ile yapılan beşparmak yemeği ve birçok farklı geleneksel yemeklerin tadına baktık. Özellikle beşparmak yemeği çok lezzetliydi. Kımız çok daha sertti ben bitiremedim. Beşparmak yemeği ile kımız içilmesinin mideyi rahatlattığını söylüyorlar.

Üçüncü günümüzde karlı dağlarda ata bindik. Qi Qaraqai bölgesinde at safarisi yapabiliyorsunuz. Daha önce deneyiminiz yoksa merak etmeyin deneyimli kişiler size eşlik ediyor. Deneyiminiz olsa da kendinizden emin değilseniz belirtin çünkü gruba bağlı olmadan gitmek biraz riskli. Kar üzerinde ata ilk kez bindiğim için biraz tedirgin oldum. Öğle yemeğimizi de Qi Qaraqai bölgesinde yedik. Özbek pilavı özellikle çok lezzetliydi. Zipline da deneyimi çok keyifliydi. Ancak zipline yapacağımız alana yürümek bana zorlu geldi kaya kaya gittim. Yine çok zipline kısmı çok güzeldi.

Üçüncü günümüzün akşamında güzel dekore edilmiş, açık mutfak konsepti olan Auyl restorana gittik. Bizim yemek yediğimiz bölümde ayakkabıları çıkarttık ve yer sofrasına geçtik. Modernlikle geleneksel dokuları çok iyi ayarlamışlar yemekler de çok lezzetliydi.

Dördüncü günümüzde Akbulak bölgesine geçtik, burada kar moturu deneyimledik. Kesinlikle çok eğlenceliydi. Öğle yemeği için şehir merkezine geri döndük. öğle yemeği için de Afisha restoran geçtik. Yemekler lezzetliydi ancak porsiyonlar küçüktü. Dördüncü günümüzde bazı aksilikler olunca çok fazla etkinlik yapamadık.

Son günümüzde ise kış sporları için çok iyi bir seçenek olan Shymbulak’a geçtik. Kış sporları, kayak turizmi için gelseydim kesinlikle bu bölgeyi tercih ederdim. Pist alanı gerçekten çok iyi. Canlı müziği de denk geldik ben çok eğlendim. Bölgede konaklayabileceğiniz otellerden biri de Tenir Otel, gayet güzel bir manzarası var.

Oradan ayrılıp öğle yemeğimizi Alasha restoranda yedik. Geleneksel restoranlardan bir tanesi, kuzu çevirme lezzetliydi.

YEŞİL PAZAR

Son olarak Almatı şehir merkezinde yer alan Yeşil Pazar’a geçtik. Hediyelik eşyaları burada bulabilirsiniz ancak saat 17.30’da çarşı kapanıyor. Biz de kapanmak üzere gittiğimiz için detaylı gezemedik. Keçeden yapılmış ürünler çok popüler.

Keçeden yapılmış kıyafetler, geleneksel çadır olan yurtun maketleri, Kazak terliği, geleneksel şapkalar gibi hediyeliklerin yanı sıra çikolata da alabilirsiniz. Pazarın yiyecek bölümünde ise krut, kuruyemiş, süt ürünlerini bulabilirsiniz. Pazarlık yapmayı unutmayın. Bazı tezgahlarda kredi kartı geçse de bazıları sadece nakit kabul ediyor. Önceden sormanız iyi olur.

Almatı Turizm’in davetiyle gittiğim için fiyat bilgisi veremiyorum. Fikir vermesi açısında gittiğimiz birçok restoranı da yazdım. Son olarak Almatı’da ziyaret edilebilecek birkaç yeri paylaşmak istiyorum.

Almatı Turizm’in davetiyle gittiğim için fiyat bilgisi veremiyorum. Fikir vermesi açısında gittiğimiz birçok restoranı da yazdım. Son olarak Almatı’da ziyaret edilebilecek birkaç yeri paylaşmak istiyorum.
Kök Töbe
Büyük Almatı Gölü
Devlet Merkezi Müzesi
Cumhuriyet Meydanı

Yazar Hakkında

Yorum Yap