1. Ana Sayfa
  2. Genel

Gürcistan'a gitmeden önce bilinmesi gerekenler

Kimlikle seyahat edilebilecek ülkelerden Gürcistan'da neler yapılır?

Gürcistan’a gitmeden önce bilinmesi gerekenler
0

Pasaporta gerek olmadan, yeni çipli kimlik kartınızla seyahat edebileceğiniz ülkelerden biri Gürcistan. Son seyahatimde Gürcistan’ın en çok turist ağırlayan şehirleri Tiflis ve Batum’u gezdim. Hem tecrübelerimi hem de Tiflis ve Batum’da gezilecek yerleri paylaşmaya çalışacağım. Gürcistan’a eğer kimlikle gidecekseniz eski ve çipli olmayan kimlikler kabul edilmiyor bunu belirteyim. Kimlikle gitseniz de yurt dışı harç pulu yine almak zorundasınız.

Gürcistan Uçak Bileti

Tiflis ve Batum’a hava yoluyla ya da Artvin Hopa’dan Batum’a kara yoluyla geçiş yapabilirsiniz. Uçak biletleri dönemsel olarak değişken. İstanbul’dan Batum’a hava yoluyla yaklaşık bir saat 55 dakika sürüyor. İlk seyahatimde İstanbul’dan Batum’a bilet bakarken fiyat yüksek olduğu için önce Artvin Hopa’ya gitmiş oradan da ilçedeki minibüslere binerek karadan Batum’a geçmiştim. Gidiş maliyeti üçte birine denk gelmişti. Elimdeki az miktar TL’yi sınırda değiştirmiş o nakitle 1.50 Lariye minibüsle Batum merkeze geçmiştim. Ayrıca sınırdan Batum şehir merkezine otobüsler de bulunuyor.

Kimlikle geçtiğinizde size bir kağıt veriliyor ve damga ona vuruluyor. Seyahatiniz bitip ülkeden çıkış yapana kadar o kağıdı güvenle saklayın.

Gürcistan’da Para Çevirmek

Aslında sadece Batum merkeze gidecek kadar az nakit için para çevirdim yoksa sınırda para çevirmek mantıklı değil. Şehir merkezinde birçok yerde paranızı çevirebileceğiniz döviz büroları var, bazı yerlerde kurlar çok fark ediyor. O yüzden ilk gördüğünüz yerde paranızı değiştirmeyin birden fazla dövizcide kura bakın derim. İsterseniz TL çevirebiliyorsunuz ama dolar çevirmek daha mantıklı ve karlı oluyor. Bu arada casinolarda da iyi bir kur oranına para çevirenler duydum ama şahsen benim bir deneyimim ve fikrim yok. Özellikle Batum’da havalimanında kur farkı aşırı yüksek.

Bu ikinci seyahatimde ise Antalya’dan Tiflis’e geçecektim o yüzden hava yolunu tercih ettim. Yaklaşık 2 saat sürdü. Tiflis havalimanında Karapapak Türkleri ile buluşup onların köylerine geçtim. YouTube kanalımda özellikle kültür ve gelenekleri göstermeyi seviyorum. Karapapak Türklerinin köy düğününe davet edilmiştim. Merak ediyorsanız YouTube kanalımdan izleyebilirsiniz.

Tiflis Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Nasıl Gidilir?

Tiflis havalimanı şehir merkezinden 17 km uzakta kalıyor. Şehir merkezine otobüs, tren veya taksi ile ulaşabilirsiniz. Gündüz 37 numaralı akşamları ise 137 numaralı otobüsler şehir merkezine gidiyormuş. Tren de diğer bir seçenek ama saatlerine bakmanız gerekiyor. Her havalimanında olduğu gibi kapıdan çıkar çıkmaz taksiler var ama çok pahalıya geliyor. 20 dolardan başlıyormuş. Taksi ile gitmek istiyorsanız Yandex, Yango ve ya Bolt gibi taksi uygulamalarını kullanmanızı öneririm. Fiyatı önceden görüyorsunuz ve değişme bir durumu olmuyor.

Gürcistan toprağı olan Abhazya’ya ve/veya Güney Osetya’ya, başka ülkeler üzerinden seyahat ettikleri tespit edilen kişilere Gürcistan yasaları uyarınca para ve/veya hapis cezası verilebiliyormuş. Bu detayı da unutmayın.

Pasaportla giriş yaptığınızda problem yok ama ülkeden çıkarken pasaportumu aşırı derece incelediler. Kimlikle girmiş olsaydım bu kadar beklemezdim sanırım. Ayrıca Batum havalimanında biletiniz Pdf olması kabul görmüyor, çıktısını görmek istiyorlar.

Gürcistan’da konuşulan dil Gürcüce. Aşırı turistik değilse İngilizce bilen sayısı da az olabiliyor. Ama Batum’da da Tiflis’de de Türkçe bilen kişilerle karşılaşma ihtimali yüksek.

Yazar Hakkında

Yorum Yap