1. Ana Sayfa
  2. Bilgi
Trendlerdeki Yazı

Pasaportsuz KİMLİKLE Gidilen Ülkeler

Pasaportsuz Sadece Kimlikle Gidilen Ülkeler Tam Listesi

Pasaportsuz KİMLİKLE Gidilen Ülkeler 2024
0

Gürcistan’dan yeni dönmüşken hemen sizinle de kimlikle gidilebilecek ülkeler listesini paylaşmak istedim. Pasaport derdi olmadan sadece kimliğinizi alıp gidebileceğiniz ülkeler listesi..

KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ

Yeni çipli kimlik kartınızla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne gidebiliyorsunuz. KKTC, Türkiye vatandaşlarından pasaport istemiyor. 30 güne kadar vize almaya gerek yok. Ancak eski ve fotoğrafsız kimlikler kabul edilmiyor. Ayrıca KKTC’ye pasaportunuzla girmeniz durumunda, Yunanistan makamlarının pasaportlarda KKTC giriş/çıkış damgası olması halinde ülkeye giriş izni vermediğini unutmayın.

GÜRCİSTAN

Gürcistan, Türkiye vatandaşlarıdan bir yıla kadar vize istemiyor. Ülkeye yeni fotoğraflı ve çipli kimlik kartı ile giriş yapabiliyorsunuz. Pasaporta gerek olmadan seyahat edebiliyorsunuz.

AZERBAYCAN

Azerbaycan da pasaportsuz sadece yeni kimlik kartınızla gidebileceğiniz ülkelerden biri. Azerbaycan’a 90 günü aşmamak kaydıyla pasaportsuz giriş-çıkış yapabiliyoruz. 15 günü aşan seyahatlerinizle ilgili bilmeniz gereken durum ise yer bildirimi gibi bir durumun olması. Konaklama yaptığınız hotel, hostel veya misafir olduğunuz evin sahiplerinin bu bildirimi yapması gerekiyor. Ülkeden çıkış yaparken bu belgeyi kontrol ediyorlar. İki kere gittim, ikisinde de ülkeden çıkarken 15 günü aştığım için bunu kontrol ettiler.

MOLDOVA

Moldova’ya seyahat edecek kişiler 90 gün süreyle vizeden muaf. Moldova’ya yeni çipli kimlik kartı ile seyahat edilebiliyor. Ancak Moldova’ya girişlerde bazı sıkıntılar yaşandığına dair yazılar okumuştum. Seyahat planınızı yapmadan önce iyice araştırmanızı ve o yaşanan olumsuzlukları okumanızı tavsiye ederim. Sanırım ülkeye giriş kabul etmeden Türkiye’ye geri gönderdikleri de olmuş.

UKRAYNA

Umarım en kısa sürede barış gelir.

Yazar Hakkında

Yorum Yap